Nie daj się zaskoczyć konsumeryzacji

Cenne dane a konsumeryzacja

 

Jak zabezpieczyć cenne firmowe dane w obliczu coraz powszechniejszej konsumeryzacji? To ważne pytanie w XXI wieku.

Biznes i wszystko co z nim związane coraz chętniej wykorzystuje nowe technologie. Rozwiązania, które kiedyś były używane jedynie przez użytkowników końcowych, teraz znajdują zastosowanie również w firmach i przedsiębiorstwach. Problem dotyczy zarówno tych mniejszych przedsiębiorstw jak i tych większych. Pracownicy chcą korzystać ze swoich urządzeń mobilnych w miejscu pracy. Pracownicy chcą mieć możliwość pracy zdalnej. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem nowe pokolenie pracowników chętnie korzysta z nowinek technologicznych i nie wyobraża sobie bez nich życia. Inna sprawa, że urządzenia elektroniczne i mobilne sieci danych stają się coraz bardziej dostępne, tańsze i łatwiejsze w obsłudze.

Co to jest konsumeryzacja?

Konsumeryzacja oznacza wykorzystywanie w przedsiębiorstwach urządzeń przeznaczonych pierwotnie dla użytkowników indywidualnych. Zjawisko to jest tak powszechne, że firmy nie są w stanie go powstrzymać. Tak naprawdę nawet pracownicy najwyższego szczebla używają prywatnych telefonów czy tabletów w pracy. Model BYOD (Bring Your Own Device) stał się normą.

Aby chronić dane zastosowanie samych technologii nie wystarczy. Ważne jest także prowadzenie działań edukacyjnych skierowanych do osób pracujących w danym przedsiębiorstwie.

Konsumeryzacja ma swoje dobre i złe strony

Przede wszystkim daje firmom korzyści, takie jak wygoda i wzrost wydajności pracy poszczególnych pracowników. Jednak brak odpowiedniego podejścia do tego trendu stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa i wiąże się też z ryzykiem strat finansowych. Być może problemem jest brak edukacji. Pracownicy są nieświadomi zagrożeń, jakie są związane z używaniem prywatnych urządzeń w pracy i niejednokrotnie narażają firmę na poważne konsekwencje. Wielu z nich może po prostu nie znać polityki bezpieczeństwa firmy i temu należy przeciwdziałać.

Wyciek danych to może być twój problem

Na początku 2012 roku opublikowano wyniki badań, które zostały opracowane na podstawie rozmów z ponad 850 dyrektorami firm ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Z badań wynika, że 78% firm pozwala pracownikom na używanie prywatnych urządzeń do wykonywania obowiązków zawodowych. 50% badanych przedsiębiorstw przyznało się do kradzieży danych lub naruszenia bezpieczeństwa. 100% przypadków kradzieży danych wynikało z tego, że pracownik uzyskiwał dostęp do sieci firmy właśnie z prywatnego urządzenia. Wyniki tych badań dowodzą, że nieumiejętne zarządzanie procesem konsumeryzacji może zagrażać bezpieczeństwu danych firmowych. Tak więc jeśli w danym przedsiębiorstwie wdrożono konsumeryzację to firma jest zobowiązana do ochrony swoich danych.

powiązane posty

Ramka Ethernetu

Projekt 802 zdefiniował podstawę normalizacyjną dla wszystkich rodzajów ramek ethernetowych. Minimalna długość ramki może wynosić 64 bajty, a maksymalna ? 1518 bajtów, przy czym do długości wlicza się część użyteczną […]