Wirus Flame

Czy jest się czego bać?

 

Faktem jest to, że Flame jest oprogramowaniem, które do tej pory zaraziło kilkaset urządzeń. Wszystkie znane infekcje pochodzą z Bliskiego Wschodu. Zatem zainfekowanie tym oprogramowaniem, jest jak wygrana na loterii.  Funkcjonalności, które do tej pory zostały przeanalizowane nie wnoszą nic nowego. Złośliwe oprogramowanie, które kradnie dane użytkownika robiąc zrzuty ekranu jest powszechnie dostępne w Sieci. Ponadto zapisuje dane wprowadzone za pośrednictwem klawiatury, a nawet zbiera nagrania audio pochodzących z wewnętrznego mikrofonu komputera.

 Codziennie powstają tysiące tego typu złośliwych aplikacji. Innowacyjność Flame’a polega jednak na tym, że łączy on w sobie dużo funkcjonalności, które w oprogramowaniu przeznaczonym do szpiegostwa przemysłowego nigdy wcześniej nie występowały w pigułce. Aby ochronić się przed Flameem wystarczy utrzymywać aktualną bazę sygnatur wirusów w posiadanym oprogramowaniu antywirusowym. Nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych kroków oczywiście poza tymi, które powinny być naszym dobrym nawykiem. W tym wszystkim jest jednak coś przerażającego. Otóż Stuxnet, Duqu i Flame pozostawały rzez kilka lat niezauważone i zbierały kompromitujące, tajne informacje. Można też z dużą dozą pewności podejrzewać, że na świecie jest jeszcze wiele nieodkrytego złośliwego oprogramowania zainstalowanego w newralgicznych systemach przedsiębiorstw i instytucji rządowych.

 A więc cyberwojna?

Fakt, że Stuxnet’a mający na celu sabotaż przemysłowy oraz Duqu i Flame’a, które propagują szpiegostwo przemysłowe, świadczy o tym, że cyberwojna już się zaczęła. Na razie jej ofiarami są państwa Bliskiego Wschodu, a oprawców nikt jeszcze nie zdemaskował. Oczywiście podejrzenia padają jak zwykle na Chiny, ale dowodów na to nikt nie posiada. W przeciągu najbliższych kilku lat możemy być świadkami cybernetycznego wyścigu zbrojeń, z udziałem nie tylko Chin, Rosji czy USA, ale także mniejszych państw. Niedługo by zapewnić stabilność w funkcjonowaniu państwa, trzeba będzie utrzymywać całą armię informatyków broniących jego niewidzialnych cyfrowych granic.

powiązane posty

BAZY DANYCH

Wstęp do Baz Danych Bazy danych dynamiczne ? operacyjne ? wykorzystywane w codziennym funkcjonowaniu firm, tam gdzie mamy do czynienia z gromadzeniem, przechowywaniem i modyfikowaniem danych. Dane są dynamiczne, bo […]