Dobierz UPS

UPS w domu i w biurze

 

UPSPrzed podjęciem decyzji warto zebrać kilka faktów.

Eksperci zalecają ochronę domowego sprzętu IT i elektronicznego za pomocą zasilacza bezprzerwowego UPS. Statystyki mówią, że UPS z funkcją rejestrowania problemów w 99% przerw w zasilaniu trwa poniżej jednej godziny. Więc, jak dobrać właściwy zasilacz UPS?

UPS – co wziąć pod uwagę?

 

1. Moc

2. Czas podtrzymania akumulatorowego

3. Zarządzanie i efektywność energetyczną

4. Ochronę przeciwprzepięciową linii danych

 

Pierwsze dwie kwestie pomogą rozwiązać konfiguratory internetowe. Trzeci parametr zależy głównie od intuicyjności oprogramowania do konfiguracji i zarządzania zasilaczem UPS .

Jeśli chodzi o moc, to istnieje kilka metod określenia mocy.

Moc znamionowa dla chronionych urządzeń jest zwykle umieszczona wraz z innymi informacjami technicznymi na etykiecie znamionowej, która znajduje się z tyłu lub na spodzie obudowy. Jeżeli jej tam nie ma, to trzeba sięgnąć do instrukcji użytkownika. Następnym krokiem jest zsumowanie poboru mocy przez wszystkie urządzenia podłączane do zasilacza UPS. W ten sposób uzyskamy wymaganą jego moc.

Urządzenie może być jednak wyposażone w układ korekcji współczynnika mocy (PFC) i może zaistnieć rozbieżność pomiędzy mocą „rzeczywistą” (mierzoną w Wattach – W) a mocą pozorną (VA lub woltoampery). Niektóre zasilacze UPS np. marki APC by Schneider Electric posiadają oznaczenia obu mocy.

Czas podtrzymania akumulatorowego

Tutaj należy założyć czas podtrzymania akumulatorowego, który zagwarantuje możliwość przetrzymania krótszych awarii (90% trwa krócej niż 5 minut). Jednak, zależnie od częstotliwości lub czasu trwania lokalnych przerw w zasilaniu, możesz wziąć pod uwagę dłuższy czas podtrzymania. Kupując zasilacz UPS o większej mocy zyskasz dłuższy czas pracy z akumulatora.

powiązane posty