Sektor przemysłowy nie radzi sobie z backupem

Dobry back-up to podstawa!

 Sektor przemysłowy znajduje się wśród tych gałęzi gospodarki, które ponoszą największe straty w wyniku katastrof czy cyberataków. To właśnie dlatego przedsiębiorstwa z sektora przemysłowego powinny postawić na funkcjonowanie opierające się na płynności i spójności dostaw. Jeśli jakaś firma doświadczyła dłuższych przestojów, to zdaje sobie sprawę z ogromnych kosztów, które z takimi przestojami zwykle idą w parze. Przerwanie procesu produkcyjnego lub opóźnienia w dostawie towarów poważnie nadwyrężają budżet.

 Jak zapobiec utracie danych?

 W czasach kiedy z roku na rok rośnie zagrożenie cyberatakami i coraz częściej pojawiają się anomalie pogodowe, przedsiębiorstwa z sektora przemysłowego powinny przywiązywać większą wagę do backupu i procesu odzyskiwania danych po awarii. Rzeczywistość jest niestety inna. Z raportu Acronis 2012 Disaster Recovery Index wynika, że tylko co druga firma przemysłowa potrafi przywrócić swoje dane po awarii. 45 procent respondentów wymienia budżet, bariery technologiczne oraz brak wsparcia dla zarządzania procesami jako największe bariery uniemożliwiające opracowanie skutecznej strategii backupu oraz DR.

Optymalizacja kopii zapasowych

Co czwarty uczestnik badania wskazuje na brak wsparcia dla polityki bezpieczeństwa danych ze strony kadry zarządzającej. 59 procent zwraca uwagę na złożoność nowoczesnej infrastruktury i niezrozumienie jej, zwłaszcza że coraz częściej dominuje model hybrydowy, polegający na tym, że część danych znajduje się w siedzibie przedsiębiorstwa, a pozostała u zewnętrznego dostawcy. To wg użytkowników utrudnia optymalizację kopii zapasowych i odzyskiwanie danych po awarii. Archiwizacja danych w dzisiejszych czasach jest niezbędna.

 W zestawieniu poświęconym firmom przemysłowych pojawia się też kilka ciekawych informacji związanych z adaptacją modelu cloud i wirtualizacji. Aż 94 procent respondentów przewiduje, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy będzie w jakiejś formie korzystać z modelu Cloud. A więcej niż połowa zgadza się z tezą, że Cloud computing przyczynia się do znacznego obniżenia kosztów działania firmy. 26 procent poszło z „duchem czasu” i zwirtualizowało połowę lub więcej swoich serwerów produkcyjnych.

powiązane posty