Ważne!

Optymalizacja temperatury

 

windowsOptymalizacja temperatury sprzyja niezawodności systemów elektrycznych i elektronicznych.   Z tym zdaniem żaden fachowiec dyskutować pewnie nie będzie. Zdarza się, że w placówce nie wdrożono systemu zarządzania temperaturą, wówczas nie jest niczym niezwykłym, że temperatura wewnątrz szaf i obudów czasami potrafi przekroczyć nawet 50°C. Dopilnowanie, aby instalacja elektryczna nie przegrzewała się, leży w gestii wielu specjalistów m.in: projektanta, producenta panelu, podwykonawcy instalacji jak i producenta OEM oraz informatyka.

Wartości szczytowe dla większości sprzętu elektrycznego i elektronicznego są znacznie niższe. W praktyce oznacza to, że obniżenie poziomu temperatur w przegrzewających się szafach całkiem nieźle się opłaca. W takich branżach, jak hutnictwo szkła czy metali albo przemysł motoryzacyjny, tylko jedna godzina przestoju może oznaczać straty liczone w tysiącach, jeśli nie milionach euro. Zagrożenia te wcale nie w mniejszym stopniu dotykają zwykłych użytkowników. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy następuje awaria aplikacji odpowiadającej za zagadnienia transportu czy bezpieczeństwa.

Kluczowym zagadnieniem jest optymalizacja temperatur

Zarówno wysokie, jak i niskie temperatury bezpośrednio przekładają się na niezawodność i okres użytkowania wszystkich urządzeń elektronicznych. Nawet jeśli konkretne urządzenie nie dozna nagłej usterki, to jego okres użytkowania będzie krótszy. Dla przykładu, jeśli temperatura działania napędu falownikowego wzrośnie o 15°C, jego czas eksploatacji skróci się trzykrotnie. W konfiguracji klastrowej napędów falownikowych temperatura eksploatacji może wzrosnąć nawet do 70°C.

powiązane posty