Wersja trial – co to takiego?

Wersja trial – co to takiego?

 

Wersje trial to zupełnie coś innego niż „shareware”. „Trial” to wersje testowe komercyjnych aplikacji, które potrafią kosztować niekiedy dość dużo. Wersja testowa jest specjalnie zmodyfikowaną wersją danego programu, pozwalającą bez żadnych kosztów sprawdzić jego możliwości przez określony czas – na przykład 30 dni. Przez okres 30 dni użytkownik może korzystać z wszystkich funkcji aplikacji bez żadnych ograniczeń aby móc dokładnie przetestować dany program. Często użytkownikowi wyświetla się informacja, że nie używa pełnej wersji oraz licznik ukazujący, ile jeszcze pozostało czasu do testowania tego programu.

Kiedy okres testowy wygasa

Po zakończeniu tego czasu testowego, zazwyczaj przestaje on działać. Rzadko zdarza się, że można używać go nadal, jednak jego funkcjonalność jest mocno ograniczona. Można oczywiście nadal korzystać z pełnych możliwości programu po zarejestrowaniu go i opłaceniu licencji. Czasem także zdarza się, że program po określonym czasie zmienia się z „trial” we „freeware”. Wówczas część funkcjonalności wygasa, a pozostałe sprawiają, że nadal można w pełni korzystać z aplikacji. Taka sytuacja ma miejsce zazwyczaj wtedy, gdy istnieje kilka edycji tej samej aplikacji (np. Free, Pro i Bussines). W czasie okresu testowego użytkownik otrzymuje pełną wersję z całym zasobem funkcjonalności, natomiast po jego wygaśnięciu funkcjonalność staje się taka jak dla darmowego wydania.

Oprogramowania trial nie należy mylić z „demo” oraz „shareware”, gdyż są to całkiem inne oprogramowania działające na zupełnie innych zasadach.

akte opublikowano dnia 2012-10-30 Kategoria: Poradnik Komputerowy | Tagi:,

Zostaw odpowiedź

(Ctrl + Enter)