Nie daj się zaskoczyć konsumeryzacji

Cenne dane a konsumeryzacja

 

Jak zabezpieczyć cenne firmowe dane w obliczu coraz powszechniejszej konsumeryzacji? To ważne pytanie w XXI wieku.

Biznes i wszystko co z nim związane coraz chętniej wykorzystuje nowe technologie. Rozwiązania, które kiedyś były używane jedynie przez użytkowników końcowych, teraz znajdują zastosowanie również w firmach i przedsiębiorstwach. Problem dotyczy zarówno tych mniejszych przedsiębiorstw jak i tych większych. Pracownicy chcą korzystać ze swoich urządzeń mobilnych w miejscu pracy. Pracownicy chcą mieć możliwość pracy zdalnej. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem nowe pokolenie pracowników chętnie korzysta z nowinek technologicznych i nie wyobraża sobie bez nich życia. Inna sprawa, że urządzenia elektroniczne i mobilne sieci danych stają się coraz bardziej dostępne, tańsze i łatwiejsze w obsłudze.

Co to jest konsumeryzacja?

Konsumeryzacja oznacza wykorzystywanie w przedsiębiorstwach urządzeń przeznaczonych pierwotnie dla użytkowników indywidualnych. Zjawisko to jest tak powszechne, że firmy nie są w stanie go powstrzymać. Tak naprawdę nawet pracownicy najwyższego szczebla używają prywatnych telefonów czy tabletów w pracy. Model BYOD (Bring Your Own Device) stał się normą.

Aby chronić dane zastosowanie samych technologii nie wystarczy. Ważne jest także prowadzenie działań edukacyjnych skierowanych do osób pracujących w danym przedsiębiorstwie.

Konsumeryzacja ma swoje dobre i złe strony

Przede wszystkim daje firmom korzyści, takie jak wygoda i wzrost wydajności pracy poszczególnych pracowników. Jednak brak odpowiedniego podejścia do tego trendu stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa i wiąże się też z ryzykiem strat finansowych. Być może problemem jest brak edukacji. Pracownicy są nieświadomi zagrożeń, jakie są związane z używaniem prywatnych urządzeń w pracy i niejednokrotnie narażają firmę na poważne konsekwencje. Wielu z nich może po prostu nie znać polityki bezpieczeństwa firmy i temu należy przeciwdziałać.

Wyciek danych to może być twój problem

Na początku 2012 roku opublikowano wyniki badań, które zostały opracowane na podstawie rozmów z ponad 850 dyrektorami firm ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Z badań wynika, że 78% firm pozwala pracownikom na używanie prywatnych urządzeń do wykonywania obowiązków zawodowych. 50% badanych przedsiębiorstw przyznało się do kradzieży danych lub naruszenia bezpieczeństwa. 100% przypadków kradzieży danych wynikało z tego, że pracownik uzyskiwał dostęp do sieci firmy właśnie z prywatnego urządzenia. Wyniki tych badań dowodzą, że nieumiejętne zarządzanie procesem konsumeryzacji może zagrażać bezpieczeństwu danych firmowych. Tak więc jeśli w danym przedsiębiorstwie wdrożono konsumeryzację to firma jest zobowiązana do ochrony swoich danych.

powiązane posty