Sieci systematyczne

Na czym polega sieć systematyczna?

 

Jeśli przeglądarka nie wyświetla nic poza informacją, że nie znaleziono serwera lub nie możesz korzystać z zasobów udostępnionych w innym komputerze, to prawdopodobnie oznacza to, że połączenie sieciowe zostało zakłócone, zerwane lub niepoprawnie skonfigurowane.

Problem polega na tym, że znajdowanie przyczyny problemów sieciowych nie jest sprawą łatwą. Usterka może tkwić nie tylko w ruterze DSL, ale i w okablowaniu lub w konfiguracji sieci WLAN. Oprócz tego mogła ulec uszkodzeniu karta sieciowa w komputerze. Powodem może być również źle skonfigurowana karta sieciowa. Problem może stanowić również jeśli błędnie zostały dobrane ustawienia sieci w systemie Windows. W takiej sytuacji mogą one uniemożliwiać jej poprawne działanie. Połączenia sieciowe mogą być również zblokowane. Nawiązywanie połączeń sieciowych może blokować choćby oprogramowanie zabezpieczające komputer. Szeroki wachlarz potencjalnych przyczyn nie ułatwia sprawy. Informację co jest przyczyną dostarczyć może tylko systematyczne poszukiwanie. Przydać się może poniższa instrukcja.

Sprawdzanie połączenia z ruterem DSL

Głównym elementem sieci jest zazwyczaj ruter DSL. Pełni on rolę pośrednia i to dzięki niemu komputery komunikują się poprzez kable sieciowe albo drogą bezprzewodową. Ruter DSL zawiera modem DSL, który pozwala połączyć się z internetem. Dodatkowo, to właśnie ruter ma za zadanie rozdzielać adresy IP, za pomocą DHCP. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy możliwe jest połączenie z ruterem DSL. W tym celu należy podłączyć ruter bezpośrednio do komputera wykorzystując do tego kabel sieciowy. Następnie należy wpisać w przeglądarce internetowej adres IP rutera. Np. w urządzeniach Fritzbox jest to domyślnie adres https://192.168.178.1. Jeśli posiadasz inny model, to właściwy adres odnajdziesz w instrukcji obsługi.

Jeśli nie udaje się nawiązać połączenia w opisany sposób, a strona konfiguracyjna rutera DSL nie pojawia się w przeglądarce internetowej to coś już w tej sprawie wiemy. Najprawdopodobniej ruter uległ uszkodzeniu lub został nieprawidłowo skonfigurowany. Przyczyny mogą być dwie: usterka kabla sieciowego lub karty sieciowej w komputerze. Ten test należy z całą pewnością powtórzyć za pomocą innego komputera lub notebooka. Sprawdzić należy również poleceniem Ping, czy ruter DSL jest osiągalny.

Sprawdzanie ustawień rutera DSL

Gdy uda ci się przywołać stronę konfiguracyjną twojego rutera DSL, należy sprawdzić i jeśli zajdzie konieczność trzeba skorygować najważniejsze ustawienia.

Jeśli nie możesz otwierać stron internetowych albo twój program pocztowy ma trudności żeby się połączyć z serwerem, to jest to kolejny problem, który należy rozwiązać. W niektórych modelach ruterów widać już na pierwszej stronie, czy udało się zrealizować połączenie internetowe. Jeśli połączenia internetowego nie udało się zrealizować, to należy poszukać odpowiedniej informacji na ten temat w menu konfiguracyjnym. Jeśli ruter nie może połączyć się z operatorem internetu, to należy sprawdzić, czy zgadzają się dane logowania ze stanem faktycznym. Ustalić przyczynę problemu pomoże menu konfiguracyjne rutera, które posiada spis zdarzeń. Są w nim zawarte niezbędne informacje na ten temat. Błąd może być banalny ale wcale nie musi leżeć po twojej stronie. Mogą występować akurat zakłócenia na łączu. Aby to potwierdzić lub wykluczyć, należy skontaktować się z operatorem internetu i zapytać, czy takie zakłócenia akurat występują . Jeśli cała operacja się powiedzie, pozostaje ustawić drukarki sieciowe.

Restartowanie routera

Jeśli nie udaje się przywołać strony konfiguracyjnej rutera DSL w oknie przeglądarki internetowej, zwykle pojawiają się przypuszczenia, że ruter może być niewłaściwie skonfigurowany. Aby to sprawdzić, należy go wyłączyć, a następnie odłączyć od zasilania i ponownie uruchomić ale dopiero po upływie jednej minuty. Czasem pomaga przywrócenie fabrycznych ustawień urządzenia. Niektóre modele wyposażone w oddzielny przycisk Reset, przy pomocy którego można wykonać tę czynność. Są również takie modele, które wyposażono w specjalny program przywracający, przy czym należy sprawdzić w instrukcji, jak go stosować. Jeżeli po wykonaniu powyższych czynności nie uda się nawiązać połączeń, poproś operatora internetowego o sprawdzenie routera lub jego wymianę.

powiązane posty

Ramka Ethernetu

Projekt 802 zdefiniował podstawę normalizacyjną dla wszystkich rodzajów ramek ethernetowych. Minimalna długość ramki może wynosić 64 bajty, a maksymalna ? 1518 bajtów, przy czym do długości wlicza się część użyteczną […]

Rozwój Internetu

W późniejszych latach sześćdziesiątych, w okresie zimnej wojny, amerykańska agencja rządowa ARPA1 rozpoczęła prace nad utworzeniem strategicznej sieci komputerowej zdolnej do przetrzymania ataku jądrowego lub kataklizmów. Owocem pracy była nowa […]