Cloud computing

Przyszłość należy do chmury

 

chmuraDziś  nie o sposobach łączenia sieci tylko o technologii w chmurze. W ostatnich latach mamy do czynienia ze znacznym rozwojem usług, które bazują na technologii cloud computing. Zjawisko to szczególnie jest zauważalne w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, które są naturalnym odbiorcą rozwiązań w chmurze. Tak zaawansowana technologia pozwala przedsiębiorcy może w dzisiejszych czasach zrealizować wszystkie swoje procesy biznesowe. Przedsiębiorca robi to z przyjemnością, łatwością, szybciej i taniej niż przy użyciu tradycyjnych metod. Rozwiązania oparte na cloud computingu, dają przede wszystkim przedsiębiorcy większą kontrolę nad wydatkami oraz możliwość rozłożenia ich w czasie.

Dlaczego akurat chmura?

Cloud computing jest rodzajem modelu biznesowego, który dostarcza technologię IT jako usługę przez Internet. Co daje ta usługa? Przede wszystkim umożliwia korzystanie z oprogramowania w sposób łatwy i przyjemny, przechowuje dane i pomaga prowadzić firmę bez konieczności instalacji na komputerze dodatkowych aplikacji. Chmura dzisiaj to nie tylko możliwość korzystania z poczty e-mail i serwisów społecznościowych, ale także rozliczanie się z kontrahentami, wystawianie faktur, robienie kopi zapasowych plików oraz sprzedawanie swoich produktów z dowolnego miejsca na świecie. Wykorzystanie cloud computingu umożliwia małym i średnim przedsiębiorstwom dostęp do nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Wdrożenie ich w modelu tradycyjnym byłoby nieosiągalne z powodu wysokich kosztów. Skorzystanie z tych samych rozwiązań w modelu usługowym eliminuje środki pompowane na inwestycje w infrastrukturę, nie licząc czasu niezbędnego na wdrożenie oprogramowania.

Małe i średnie firmy, nieposiadające własnego serwera, mają okazję do znacznego obniżenia bariery wejścia na rynek oraz rozłożenia kosztów w czasie. W przypadku korzystania z rozwiązań w modelu usługowym, koszty te zostają przeniesione z użytkownika na dostawcę oprogramowania. Co to oznacza w praktyce? Dostawca odpowiada za jego aktualizacje, skuteczne zabezpieczenie danych, utrzymanie odpowiedniej wydajności i 24-godzinny dostęp do aplikacji. Firma nie ponosi wówczas kosztów związanych z rozbudową własnej infrastruktury IT, za to kosztem jest tylko i wyłącznie jej utrzymanie. Środki zaoszczędzone firma może wykorzystywać do rozwoju swojego głównego trzonu działalności.

powiązane posty