Komputer – czym się kierować przy zakupie?

Kiedy podejmujemy decyzję o zakupie komputera to zwykle wybieramy się do sklepu. Kiedyś był to sklep ?za rogiem?, teraz zazwyczaj korzystamy z internetowych konfiguratorów dostępnych w sieci. Pierwszą rzeczą na jaką zwracamy uwagę jest obudowa. Producenci zwykle starają się aby obudowy komputerów były nie tylko ładne i estetyczne ale również funkcjonalne. Niestety w pogoni za oszczędnościami zapominają, że obudowa powinna być również odpowiednio sztywna i odporna na drgania. Winna również mieć dobrze przemyślaną kwestię wentylacji i umocowania podzespołów komputerowych. W tej kwestii starają się dogodzić także tym klientom, którzy nie do końca znają się na tym co znajduje się w środku komputera. Tak więc często o wyborze komputera, decyduje niestety przepiękna, przeźroczysta obudowa podświetlona od środka. Ci klienci, którzy chcą nabyć komputer i wiedzą trochę więcej na temat komputerów, zdają sobie sprawę z tego, że obudowa jest w istocie bardzo ważna. To właśnie od obudowy zależy jaką płytę główną będziemy mogli tam zamontować i gdzie umocujemy zasilacz. W zasadzie od tych podzespołów komputerowych będzie zależało jaką wydajność będzie miał nasz nowy komputer.

To może kilka słów o obudowie

Obudowa komputerowa składa się z kilku ważnych elementów. Jednym z nich jest rama, do której przymocowuje się podzespoły, które po złożeniu komputera będą stanowiły integralną część z komputerem. Do ramy tej zostanie przykręcona np. Płyta główna, karta graficzna czy dyski twarde. Ważnym elementem obudowy, bez których nie moglibyśmy uruchomić komputera, ani go zrestartować są przyciski. Zwykle znajdują się one w bardzo widocznym miejscu z przodu obudowy. Na przodzie komputera znajdują się również diody LED, które na bieżąco będą nas informowały o pracy komputera. Zwykle obudowa komputera wyposażona jest również w głośnik, który informuje nas o pracy komputera przy starcie. Jeśli komputer wydaje jakieś dziwne dźwięki przy rozruchu to niewątpliwie coś jest nie tak i należałoby pomyśleć o jakimś serwisie komputerowym.

Zasilacz

To również bardzo ważny element komputera. Ponieważ komputer aby działał musi być podłączony do prądu zmiennego, czyli do gniazdka w ścianie. Zatem główne zadanie zasilacza w komputerze polega na dostarczaniu odpowiedniego napięcia do wszystkich obwodów elektronicznych, które znajdują się w komputerze. W dzisiejszych czasach, kiedy procesory są coraz szybsze, a karty graficzne coraz bardziej wydajne zasilacz jest bardzo ważną częścią w komputerze, bowiem nieodpowiednio dobrany może spowodować awarię w komputerze.

Płyta główna

Na płycie głównej montowane są wszystkie elementy i podzespoły komputera, które tworzą cały komputer. Jednym słowem płyta główna ułatwia komunikację pomiędzy wszystkimi podzespołami. Płyta główna może być już zintegrowana z niektórymi podzespołami takimi jak: karta sieciowa, karta graficzna, karta sieci bezprzewodowej WiFi. Ponieważ płyta główna odpowiada za wiele procesów, to nie wypada na niej oszczędzać. Powinna posiadać wiele złącz i interfejsów. Jeśli dokonamy dobrego wyboru, to w późniejszym czasie będziemy mogli nasz komputer modernizować. Bardzo istotny jest również chipset do którego podłączono wszystkie te elementy, ponieważ od wydajności chipsetu zależy wydajność komputera.

Procesor

Kolejnym ważnym podzespołem jest procesor, ponieważ żaden komputer nie będzie bez niego pracował. Nie bez powodu mówi się o nim, że to mózg każdego komputera. Choć prędkość procesora decyduje o całej sprawności komputera, to parametry najnowszych procesorów na rynku bardzo szybko ulegają zmianie. Procesor tym szybciej wykonuje powierzone zadania im więcej taktów na sekundę. Częstotliwość pracy takiego procesora jest olbrzymia bowiem, wykonuje on kilka milionów taktów na sekundę. Taktowanie wyznacza każdy następny krok procesora.

Jednakże w dzisiejszych czasach z uwagi na ograniczenia budowy procesorów powyżej 3Ghz poszli w innym kierunku, instalując wiele rdzeni w jednym procesorze. Dzięki temu rozwiązaniu możemy równolegle przetwarzać więcej danych . W chwili obecnej na półkach sklepowych możemy spotkać procesory nawet z dwunastoma rdzeniami. Pytanie tylko ile rdzeni rzeczywiście wykorzystamy ?

Do standardowego wykorzystania w domu czterordzeniowy procesor w zupełności wystarczy.

Mając przynajmniej tak podstawowe informacje na temat budowy komputera możemy wybrać się na zakupy.

powiązane posty

Model referencyjny OSI

Organizacja ISO opracowała Model Referencyjny Połączonych Systemów Otwartych (model OSI) w celu ułatwienia realizacji otwartych połączeń systemów komputerowych. Połączenia otwarte to takie, które mogą być obsługiwane w środowiskach wielosystemowych. Omawiany […]